Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dluh 220% HDP a 160% HDP, Japonsko a Řecko.

Vytvoření Evropské Unie umožnilo Německu oddálit japonský scénář (státní dluh 220% HDP). Zadlužování „kolonií“ už však přestalo fungovat.

Růst produktivity práce vyplývá především z šíření technologií a znalostí. Značné zvýšení produktivity se stalo rozhodujícím faktorem japonského hospodářského zázraku v sedmdesátých letech minulého století. Pokud roste produktivita a počet zaměstnanců se nemění, musí logicky narůstat produkce. Dokud Japonsko většinu zvýšené produkce vyváželo, rostlo raketově i japonské HDP a japonská ekonomika se stala druhou nejsilnější na světě.

V devadesátých letech se zahraniční trhy nasytily a export přestal narůstat potřebným tempem. Japonsko muselo začít spoléhat na domácí trh. Na trhu lze směnit pouze tolik produktů, kolik umožňuje peněžní zásoba. Aby mohla být zvýšená produkce prodána v Japonsku, bylo nutné japonskou peněžní zásobu zvýšit. Peníze v existujících měnových systémech však lze na trh dodat pouze formou úvěrů. Zpočátku v Japonsku narůstaly dluhy příliš pomalu a koncem osmdesátých let proto zažili Japonci první větší deflační tlak. Výsledkem byl prudký růst nezaměstnanosti, krachy firem a útlum investic.  Zvýšenou produkci nebylo možné prodat. Snížení cen a platů vytváří smrtící spirálu (zkuste splácet hypotéku, když vám klesá příjem). Japonská vláda a centrální banka proto vytvořily podmínky pro větší růst úvěrů. V důsledku se podařilo zvyšovat peněžní zásobu až o 30% ročně. Inflace přitom zůstávala prakticky na nule a japonský jen (JPY) vůči ostatním měnám dále posiloval. Rostla zadluženost obyvatel, firem i státu. V roce 1998 byla zadluženost japonského státu 130% HDP, nyní je 236%.

Pro získání stability by technologicky vyspělá japonská ekonomika potřebovala zvyšovat množství peněz ještě více. Problém však je, že jinak než dalšími dluhy množství peněz existující systém zvýšit neumí. Dluhy se v procesu směny násobí. Primární úvěr (emitované peníze) se následně stává úsporami produktivních. Úspory se v bankách znovu stávají dalšími úvěry. Proto v Japonsku vzrostly nejen dluhy, ale i úspory. Navyšování peněžní zásoby však narazilo na své limity. Benevolentní podmínky poskytování úvěrů vedly k problémům s nesplacenými úvěry v Japonsku mnohem dříve, než v USA. Zadlužování se proto v Japonsku zpomalilo (výjimkou byly výdaje na záchranu bank) a zvýšenou produkci už nelze prodávat. Japonsko už je několik let v recesi a čeká na zázrak.

Chtěl jsem psát, že v Evropě se stalo Řecko a další zadlužené státy odbytištěm zvýšené produkce Německa, čímž se Německo vyhnulo Japonskému scénáři. Když jsem však začal analyzovat ekonomická fakta, byl jsem překvapen. Produktivita práce rostla před vypuknutím dluhové krize nejvíce v Řecku (ze zemí EU), v Německu naopak produktivita práce klesala (např . v letech 1998-2003 narostla produktivita v Řecku o 10,1% a v Německu klesla o 4,3%). Vysvětlením jsou německé zahraniční investice, které ve stejném období významně rostly. V mnoha zemích, včetně Řecka proto vzrostla produktivita (tedy i produkce) v německých firmách. Německé (i francouzské a další) banky půjčily peníze, které jim umožnila emitovat ECB, německým firmám, aby investovaly v „evropských koloniích“. V Řecku následně půjčili i státu a lidem, aby si zvýšenou produkci mohli koupit.

Zjednodušeně lze popsat kolonizační scénář takto: Banka „natiskne“ peníze firmě, která za ně nechá postavit továrnu. Lidé v továrně vyrobí produkty a stejná banka „natiskne“ peníze, aby si lidé vyrobené produkty nakoupili. Firma z utržených peněz zaplatí dluh (banka peníze zlikviduje) a zůstane jí zisk. Lidem a „kolonizovaným“ státům zůstanou dluhy.

Vytvoření Evropské Unie umožnilo Německu oddálit japonský scénář (exportovali růst produkce včetně dluhů) Nyní jsme však na jeho prahu všichni.

Hlavním problémem současnosti je neschopnost finančního systému navyšovat peněžní zásobu jinak než dluhem. Bez rostoucí peněžní zásoby nemůže růst ani ekonomika. Při rostoucí produktivitě a konstantní peněžní zásobě musí nutně růst nezaměstnanost nebo klesat ceny a mzdy.

Úsporná opatření a pokusy snížit zadluženost jsou v takové situaci přiléváním oleje do ohně. Nehospodárnost a růst dluhů řešením také není. Ekonomiky nyní nutně potřebují nový, rychlejší a výkonnější směnný systém. Současné peníze, které mohou vznikat pouze, jako dluh mají na ekonomiku podobný dopad jako koňské povozy tažené po dálnici na automobilový provoz.

Ekonomika je schopna snadno vyrábět mnohem více. Problém je, že výrobci nejsou schopni svou produkci (a potenciální produkci) směnit.

 

Zdroje:

http://www.mof.go.jp/english/international_policy/reference/iip/index.htm

http://www.vyzkum.cz/storage/att/A6A25622150F3B7412A2DA9DB3E631DD/Analyza1_80.pdf

Autor: Ivo Vašíček | pátek 25.5.2012 11:40 | karma článku: 29,63 | přečteno: 4813x
  • Další články autora

Ivo Vašíček

Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.

21.12.2015 v 16:54 | Karma: 29,57 | Přečteno: 1905x | Diskuse| Společnost

Ivo Vašíček

Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.

12.10.2015 v 10:34 | Karma: 44,62 | Přečteno: 5211x | Diskuse| Politika

Ivo Vašíček

Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.

21.8.2015 v 16:12 | Karma: 31,03 | Přečteno: 2227x | Diskuse| Ostatní

Ivo Vašíček

Řecké referendum - demokracie na podruhé.

Referendum k přijetí podmínek věřitelů navrhl v Řecku Jorgos Papandreu na 4.prosince 2011. Návrh referenda věřitele vyděsil a vyvinuli příslušný tlak na vládu. Předseda vlády nakonec odstoupil, a referendum se nekonalo.

10.7.2015 v 9:23 | Karma: 16,91 | Přečteno: 602x | Diskuse| Společnost

Ivo Vašíček

Důchodový a daňový systém je mimo technologickou realitu.

Současné koncepty výběru daní a financování důchodů vycházejí z technologické reality poloviny minulého století. Důchodový a daňový systém založený na zdanění mezd nemůže dále fungovat.

3.6.2015 v 11:30 | Karma: 28,92 | Přečteno: 1370x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  9:48

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Soud rozhodne v případu upálení družky. Bylo to italské manželství, říká obžalovaný

25. dubna 2024  9:45

Krajský soud v Brně dnes vyhlásí rozhodnutí v případu muže, kterého obžaloba viní z vraždy družky v...

PŘEHLEDNĚ: Langšádlová nekončí jako první. Jaké změny už zažila Fialova vláda?

25. dubna 2024  9:33

Přehledně Ve čtvrtek oznámila demisi ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). V koaliční...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  9:29

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 527
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2785x
Neexistuje univerzální dobro a zlo. Vždy je něco dobré jen pro někoho a pro něco, to však neznamená, že pro všechny a pro všechno.

Jsem krajským zastupitelem v JMK.

 

Mé texty může každý svobodně kopírovat!