Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základy existence – 3.část: Život a informace

6. 07. 2008 11:38:59
Částice hmoty jsou tvořeny skupinami oscilujících informací. Existuje mnoho odlišných typů elementárních částic. Každý typ je vytvářen odlišnou informační konfigurací. Fyzikální vlastnosti hmoty, prostoru a času zcela vyplývají z celkového uspořádání jednotlivých částic.

Nejjednodušší shluky informací – elementární částice, vytvářejí celý Vesmír (1. část –http://vasicek.blog.idnes.cz/c/37130/Zaklady-existence-1cast-Hmota-a-prostor.html). Celková hmota Vesmíru je konečná a vyplývá z počátečního množství informací. Kdyby neexistoval ve Vesmíru žádný život, byl by vztah mezi informacemi a energií stejný, jako vztah mezi energií a hmotou. Z matematického hlediska je ekvivalence energie a hmoty vyjádřena známým zjednodušeným vzorcem E=mc2. Rychlost světla na druhou je pouze přepočítací konstanta (množtví energie je přímo úměrné množství hmoty). Konstantu vyjadřující vztah ekvivalence hmoty a energie zatím lidé nedokázali určit. Celková energie Vesmíru je úměrná jeho hmotnosti, a vyplývá z množství informací, které ho vytvářejí.

Černé díry množství informací ve Vesmíru snižují. Složitá konfigurace hmoty při jejím pádu do horizontu událostí černé díry zcela mizí. Po dekomponované hmotě zůstávájí v časoprostoru pouze některé informace. Hmota, která před pádem do černé díry gravitačně působila na okolí, přestala existovat, její gravitační účinky však zůstávají. Žádný „vnitřek“ černé díry však neexistuje. Za horizontem událostí, který má z hlediska časoprostoru tvar koule není žádný prostor, ani čas, není tam nic.

Vzájemné interakce částicových komponent hmoty zcela zákonitě vytvářejí složitější objekty – atomy, ionty, hvězdy, planety a podobně. Uspořádání hmoty v objektech a vzájemné uspořádání objektů vytvářejí informace vyššího řádu. Jsou to informace vyjádřené pomocí hmoty. Informace se pomocí hmoty v podstatě množí.

„Mrtvá“ hmota je však celkem jednoduchý systém, který má své informační limity. Vrcholem této složitosti jsou prvky a jejich sloučeniny. K mnohem většímu „namnožení“ informací dochází pomocí Života. Život je celkem složitou konfigurací hmoty. Plán „šíření života“ je dynamicky odvozován ze základního DNA kódu. Život postupně vytváří stále složitější konfigurace hmoty a vytváří tím stále více nových informací. Život neustále hledá nejefektivnější formu svého šíření a postupně začíná ovládat stále více hmoty (evoluce). Čím je Život vyspělejší, tím snadněji dokáže překonávat základní fyzikální interakce hmoty. Život zcela zákonitě směřuje k ovládnutí (či oživení) celého Vesmíru. Množství informací ve Vesmíru tím neustále roste a Vesmír se tak stává stále složitějším systémem informací.

Život je závislý na hmotě a tedy základních informacích. Čím je život složitější a vyspělejší, tím více je ovládán vědomím. Vědomí je nehmotnou konfigurací informací, která pomocí života ovládá hmotu i informace. Čím větší vliv má vědomí na Život, tím rychleji se život vyvíjí. Čím více hmoty a informací Život ovládá, tím více se blíží ke schopnosti vytvořit z informací hmotu. Vědomí směřuje k pochopení, či vytvoření Vesmíru, což je v podstatě totéž.

Autor: Ivo Vašíček | neděle 6.7.2008 11:38 | karma článku: 12.91 | přečteno: 2284x


Další články blogera

Ivo Vašíček

Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.

21.12.2015 v 16:54 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 1713 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Měli jednoho otce, ale sourozenci nebyli

Když jsem si dnes ráno pouštěl na internetu záznam nočního zpravodajství izraelského TV kanálu KAN 11, zaznamenal jsem jakousi LGBT demonstraci v Tel Avivu. A na ní zajímavý transparent.

20.7.2018 v 9:59 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 471 | Diskuse

Karel Babica

Jeden zvací dopis v historii stačil

Je to rovných 50 let, co v jednom národním podniku spatřil světlo světa dopis podepsaný 99 pracovníky. A způsobil invazi spřátelených vojsk na území ČSSR. Prý dočasnou [1]. Včera byla v novinách informace o jiném zvacím dopise,

20.7.2018 v 9:00 | Karma článku: 36.39 | Přečteno: 928 |

Lenka Hoffmannová

OECD doporučuje výrazné změny v našem zdravotnictví, které se propadá do beznaděje

Naším nemocnicím chybí zaměstnanci, přesto platíme vysoce kvalifikované ukrajinské lékaře s praxí na klinikách jako sestry, a ukrajinské sestry jako sanitářky.

20.7.2018 v 8:55 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 503 | Diskuse

Zuzana Palečková

Měli jsme se rozhodnout už tenkrát

Komunistická strana Čech a Moravy se navzdory tristním volebním výsledkům opět dostává do popředí, soudruzi vyčenichali příležitost a už se jí asi nadlouho nepustí. Pán Bůh s námi a zlý pryč!.

20.7.2018 v 1:38 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 639 | Diskuse

Bohumír Šimek

Varování maminkám

Dnešní maminky příliš důvěřují reklamám, chovají se podle nich a vůbec netuší, že svým dcerkám již v kojeneckém věku připravují selhání důležitých orgánů a smrt. Popíši konkrétní případ.

19.7.2018 v 20:32 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 2608 | Diskuse
Počet článků 527 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2766
Neexistuje univerzální dobro a zlo. Vždy je něco dobré jen pro někoho a pro něco, to však neznamená, že pro všechny a pro všechno.

Jsem třetím místopředsedou a ekonomickým garantem České pirátské strany.

Česká pirátská strana má na Facebooku
 fanoušků. Česká pirátská strana

Mé texty může každý svobodně kopírovat!

Najdete na iDNES.cz