Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válka v Evropě

9. 03. 2014 20:30:59
Po 25 letech zažívám znovu mediální masáž. Štvavá válečná kampaň veřejnoprávních i soukromých médií, a mnoho vládních i opozičních politiků, mi totalitní minulost v mnohém připomíná. Tolik demagogie a lží jsem z našich médií už dlouho neslyšel.

Propagandistický boj se odehrává na všech mediálních frontách. Přesto už uběhla dostatečná doba která umožňuje přibližnou orientaci v situaci.

Nepokoje v Kyjevě mohly někoho zaskočit, následné připojení Krymu k Rusku už překvapením nebylo. Mnozí oprávněně spekulovali o tom, že si Rusko Krym vezme při první příležitosti už po Gruzii. Velmocenské ambice Ruska a Putina jsou už dlouho zřejmé.

Nicméně Krym dnes není naším hlavním problémem, největším nebezpečím pro nás mohou být zájmy USA. Vojenský konflikt v Evropě by USA náramně pomohl. USA jsou už dlouho ekonomicky nesoběstačné (stamiliardové deficity obchodní bilance) a nemají dostatečná odbytiště zejména pro zbraně, které by obchodní bilanci mohly rychle zvrátit. Po vypuknutí evropského konfliktu by zřejmě došlo k vážným ekonomickým problémům v Evropě. USA by jistě přispěchalo na pomoc s dodávkami např. břidlicových plynů či dodávkami plynu a ropy ze zemí, jejichž energetický průmysl ovládají americké firmy. Evropa by se stala i odbytištěm pro americké zbraně a další zboží a stala by závislá na USA (Ruskem neobsazená část).

Jsem si téměř jist, že USA válku chtějí. Z ekonomického hlediska nemají lepší řešení vlastních problémů. Rusku v podstatě válka taky vyhovuje, mají modernizovanou armádu a věří si, a je reálné že posílí své pozice. Čína na takové válce může také hodně vydělat (mohou dodávat oběma stranám).

Evropa by válku možná zastavit mohla, ale zatím podporuje americké zájmy, což je pro nás sebevražedné. Evropští politici z nepochopitelných důvodů podporují vládu, která se k moci dostala ozbrojeným převratem. To by ještě nemusel být problém. Horší je, že v této vládě jsou i neonacisté. O míře demokratičnosti se každý může přesvědčit na jejich webových stránkách. To by se také dalo tolerovat (i když podle našich zákonů by byli členové pravého sektoru trestně stíháni, protože se otevřeně hlásí k tradicím jednotek SS (i ostraha kyjevského parlamentu je vyzdobena nacistickými insigniemi z druhé světové války. Tady už by asi bylo vhodné se zamyslet, zda parlament pod tímto dozorem rozhoduje demokraticky. Zvláště když stejné bojůvky vyrabovali a vypálili kanceláře komunistické strany a strany regionů.

V pátek se objevily zprávy, že mají být militantní jednotky vyzbrojeny z armádních skladů, pokud je tato informace pravdivá, je to obdobou vyzbrojení jednotek SS nebo Lidových milicí. Kandidát na prezidenta a člen bezpečnostní rady Dmytro Jaroš se na svém stranickém webu podepisuje Dmytro Jaroš Bandera.

Pokud bude tento vývoj na Ukrajině Evropa ignorovat a nebude působit na odstranění těchto rizik, je vojenská intervence Rusů na Ukrajinu téměř jistá. Stačí se vžít do role obyvatel Ruska. Samozřejmě, že jsou také masírováni propagandou, ale na rozdíl od té naší se muže opírat o skutečná fakta. Když například vidíte v televizi jak zajatcům (policistům) vylupují oči, a pak je vodí ukázat na pódium jásajícímu davu, nebo ukážete jak na tribuně Majdanu vlají i nacistické vlajky, nemusíte to příliš komentovat a vymýšlet si.

Ruské obyvatelstvo je hrdé na vítězství ve druhé světové válce a v téhle situaci budou podporovat útok na Ukrajinu (oni to budou chápat možná oprávněně jako boj proti nacistické hrozbě).

Pokud si tohle Evropa neuvědomí, nezmůže nic a Rusko zaútočí a jak jsem psal výše pro USA to bude příležitost.

Domnívám se, že lze válce zabránit, ale je nutné jednat s Ruskem bez Američanů, a řešit problém neonacistů v Kyjevě. Jasně ověřit jaké hrozí nebezpečí od ozbrojení nacistů a situaci v Kyjevském parlamentu. Moskva totiž oprávněně argumentuje, že poslanci hlasují pod nátlakem, protože jsou střeženi ozbrojenci z Pravého sektoru (možná to znají z vlastní zkušenosti a na Krymu to tak je).

Řešením by mohla být společná kontrolní mise ve které budou i zástupci Ruska v Kyjevě i na Krymu. Pokud neuděláme nic, válka bude.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Ivo Vašíček | neděle 9.3.2014 20:30 | karma článku: 37.15 | přečteno: 4923x


Další články blogera

Ivo Vašíček

Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.

21.12.2015 v 16:54 | Karma článku: 28.59 | Přečteno: 1694 | Diskuse

Ivo Vašíček

Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.

12.10.2015 v 10:34 | Karma článku: 44.58 | Přečteno: 5096 | Diskuse

Ivo Vašíček

Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.

21.8.2015 v 16:12 | Karma článku: 30.45 | Přečteno: 2088 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Proč taková nenávist kvůli kříži – symbolu evropské civilizace

Nechápu, proč se kolem nařízení bavorské vlády, strhla taková mela. U vchodů do zemských úřadů mají být umístěny kříže jako přiznání tamní identity. Na tom nevidím nic špatného a řev kolem toho nechápu.

25.4.2018 v 17:12 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 930 | Diskuse

Ivan Přikryl

Do vlády či do propasti?Sladké nečinnosti?

Nesouhlasím s názorem senátorů za ČSSD. Čtu denně na sociálních médiích i v tisku diskusi politiků ČSSD jak dál. Jsem pouhým řadovým členem. Ale chci se k této věci veřejně vyjádřit.

25.4.2018 v 17:00 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Dvořák

Pěkná svi..nstvo od socialistů, prý demokratických

Pana Bédu sice zajímají reakce v diskusích pod zprávami a pod blogy, a čím jsou peprnější – protože politika je "velké svinstvo" (citace) -, tím víc si jako čtenář libuje, avšak sám něco napíše málokdy.

25.4.2018 v 14:14 | Karma článku: 27.13 | Přečteno: 1242 | Diskuse

Monika Pilloni

Invaze pokračuje: ve 3 dnech 1400 migrantů, stovky se svrabem ...

Sicílie: v posledních 3 dnech bylo přiveženo přibližně 1400 migrantů a 11 mrtvých těl. Jen Aquarius dovezla do Trapani 538 migrantů, 366 se svrabem. Nejvyšší soud potvrdil obvinění NNO Jugend Rettet z napomáhání nelegální migraci.

25.4.2018 v 12:22 | Karma článku: 42.11 | Přečteno: 4628 | Diskuse

Jan Kavrza

Hrobníci demokracie jménem ČSSD

Staré keltské přísloví pravilo, že kdo chce hlavy stínat, musí mít ostrý meč. Platilo to jako pořekadlo pro spravedlnost v osadách a oppidech a veskrze to znamenalo, že není viny bez důkazů.

25.4.2018 v 10:57 | Karma článku: 32.87 | Přečteno: 863 | Diskuse
Počet článků 527 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2764
Neexistuje univerzální dobro a zlo. Vždy je něco dobré jen pro někoho a pro něco, to však neznamená, že pro všechny a pro všechno.

Jsem třetím místopředsedou a ekonomickým garantem České pirátské strany.

Česká pirátská strana má na Facebooku
 fanoušků. Česká pirátská strana

Mé texty může každý svobodně kopírovat!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.