Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Základy existence – 1.část: Hmota a prostor

28. 05. 2008 22:04:59
Lidé považují hmotu za něco jistého, jednoznačného. Většinou ani nepřemýšlejí, co hmota vlastně je. Každý zná ze školy elementární částice, ale málokdo se ptá: A z čehopak jsou vytvořeny ty částice?

Mnoho lidí, filosofů i fyziků, nezávisle na sobě, došlo ke zcela logickému závěru, že nelze částice hmoty dekomponovat do nekonečna. Musí existovat konečná úroveň elementárních částic. Jestliže je částice složena z menších částic, pak stupeň volnosti částice je produktem všech stupňů volnosti jejích sub-částic. Pokud by se tyto sub-částice dále dělily na sub-sub-částice atd. do nekonečna, pak by stupeň volnosti původní částice musel být nekonečný, což odporuje maximálnímu limitu hustoty entropie. Z toho vyplývá, že dělení částic musí na určité úrovni ustat, a tedy základní částice je jeden bit informace (1 nebo 0).

Celkové množství bitů odpovídá celkovému počtu stupňů volnosti hmoty/energie. Bity samotné zakódovávají informaci o stavech, které hmota/energie zaujímá. Pro snadnější vyjádření vztahu mezi informací a hmotou byla v rámci teorií kvantové gravitace definována nová fyzikální jednotla – nat. Jeden bit je (ln 2) natů, a jeden nat odpovídá čtyřem Plancovým jednotkám. Je vcelku logické, že každá informace nějakým způsobem souvisí s konečným množstvím jiných informací. Z toho vyplývá, že naprosto všechny informace, které vytvářejí náš Vesmír, jsou vzájemně nějakým způsobem propojeny. Je to vlasně obrovská množina informací uspořádaných do systému, který vykazuje zákonitosti, které vnímáme jako různé projevy hmoty. Někteří fyzikové tomu říkají „kosmický hologram“ (Gerard 't Hooft a Leonard Susskind, definovali tzv. holografický princip).

Hmota je tedy komplikovaný systém informací. O tom jsem však psal už před lety na různých místech. Pro mnohé lidi je informační podstata hmoty nepředstavitelná a proto trvají na nějakých kuličkách či strunách, aniž by vysvětlili, z čeho tyto útvary jsou. Osobně tomu říkám víra v absolutní hmotu, neboť tato tvrzení odoprují logice i faktům. Dnes už představa hmoty vytvořené z informací není ničím výjimečným. Nicméně je to jen začátek rozplétání něčeho mnohem nepředstavitelnějšího.

Hmota vytváří prostor. Prostor však není žádnou objektivní realitou. Prostor je způsobem vyjádření interakcí hmoty. Bez hmoty nedává prostor smysl. Člověk je však díky svým smyslům zvyklý uvažovat „prostorově“. Lidé své okolí, Vesmír popisují v souřadnicích a považují je za absolutní. Před tisíci lety si málokdo dokázal představit, že Země může být kulatá. Pro běžného člověka byl směr nahoru a dolů zcela absolutní. Názor o kulatosti Země byl vyvracen tvrzením, že by lidé na zaoblené části spadli a moře vyteklo dolů. Podobně dnes lidé nedokáží pochopit, že prostor je pouhou iluzí.

Když si uvědomíme, že Vesmír je obrovská množina informací, uvědomíme si také, že informace nemají žádný rozměr. Rozměr totiž souvisí s hmotou, a informace hmotou tvořeny nejsou. Zde musím upozornit, že informace vytvářející Vesmír, jsou zcela jiné, než ty které známe z počítačů. Ostatně počítače jsou vytvořeny z hmoty, takže informace s kterými pracují, už nejsou zdaleka elementární.

Vraťme se však k Vesmíru, k tomu mohutnému informačnímu hologramu. Množina informací, která Vesmír vytváří je pouhou částí mnohem větší množiny informaci (což nemyslím prostorově). Jen některé informace vytvářejí Vesmír, a jen část z nich vytváří hmotu a prostor. S nadsázkou lze tedy říci, že fyzikální zákony jsou operačním systémem a děje odehrávající se ve Vesmíru jsou programy, které ho používají.

Prostor je tedy forma interpretace informací, které vytvářejí hmotu. Stejně tak, jako je směr dolů, směrem působení převažující gravitační síly. Stejně tak, jako není Země středem Vesmíru, není Vesmír nic víc, než nepatrná část obrovské množiny informací. A aby těch překvapení nebylo málo, dodávám: Všechny formy hmoty Vesmíru jsou pouze jednou z jeho částí.

Autor: Ivo Vašíček | středa 28.5.2008 22:04 | karma článku: 20.04 | přečteno: 3058x


Další články blogera

Ivo Vašíček

Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.

21.12.2015 v 16:54 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 1713 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Muž i na pokraji nervového zhroucení

Někdy může být nerozhodnost až roztomile nakažlivá. Nikdy by ale k nerozhodnosti nemělo docházet ve frontách u kasy v obchodě s oblečením!

20.7.2018 v 11:22 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 258 | Diskuse

Libuse Palkova

Večer Arnošta Lustiga na parníku

Městská knihovna v Praze uspořádala během července několik setkání pro milovníky literatury. Odehrávalo se to přímo na Vltavě, přesněji na palubě lodi Avoid Floating Galery, která kotví na náplavce u železničního mostu.

20.7.2018 v 10:31 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 130 | Diskuse

Stanislav Cigánek

M. Jan Hus měl velmi realistické a katolicky správné pojetí církve

Žalobní články proti Husovi z 18. 6. 1415 č. 16 až 18 ukazují Husovy odvážné ale katolicky zcela správné pohledy na církev, církevní poslušnost a disciplínu. Soudci v jeho spisech hledali zádrapky.

19.7.2018 v 19:35 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 177 | Diskuse

František Skopal

Slovanství! Je opravdu možný návrat ke kořenům?

Současní příznivci Slovanství vnímají křesťanství jako záměrnou indoktrinaci tehdejších Slovanů, s cílem odstavit je od vlastní, původní kultury a duchovnosti, a tím zabránit jejich rozvoji a rozkvětu.

19.7.2018 v 17:05 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 286 | Diskuse

David Vlk

Že já kráva nebyla radši lesba!

"Poslouchej a ty máš taky jako rád mladý holky? Přiznej se!" Udeřila vzápětí na mě. V tom okamžiku by se ve mně krve nedořezal.

19.7.2018 v 13:07 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 1962 | Diskuse
Počet článků 527 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2766
Neexistuje univerzální dobro a zlo. Vždy je něco dobré jen pro někoho a pro něco, to však neznamená, že pro všechny a pro všechno.

Jsem třetím místopředsedou a ekonomickým garantem České pirátské strany.

Česká pirátská strana má na Facebooku
 fanoušků. Česká pirátská strana

Mé texty může každý svobodně kopírovat!

Najdete na iDNES.cz