Základy existence – 1.část: Hmota a prostor

28. 05. 2008 22:04:59
Lidé považují hmotu za něco jistého, jednoznačného. Většinou ani nepřemýšlejí, co hmota vlastně je. Každý zná ze školy elementární částice, ale málokdo se ptá: A z čehopak jsou vytvořeny ty částice?

Mnoho lidí, filosofů i fyziků, nezávisle na sobě, došlo ke zcela logickému závěru, že nelze částice hmoty dekomponovat do nekonečna. Musí existovat konečná úroveň elementárních částic. Jestliže je částice složena z menších částic, pak stupeň volnosti částice je produktem všech stupňů volnosti jejích sub-částic. Pokud by se tyto sub-částice dále dělily na sub-sub-částice atd. do nekonečna, pak by stupeň volnosti původní částice musel být nekonečný, což odporuje maximálnímu limitu hustoty entropie. Z toho vyplývá, že dělení částic musí na určité úrovni ustat, a tedy základní částice je jeden bit informace (1 nebo 0).

Celkové množství bitů odpovídá celkovému počtu stupňů volnosti hmoty/energie. Bity samotné zakódovávají informaci o stavech, které hmota/energie zaujímá. Pro snadnější vyjádření vztahu mezi informací a hmotou byla v rámci teorií kvantové gravitace definována nová fyzikální jednotla – nat. Jeden bit je (ln 2) natů, a jeden nat odpovídá čtyřem Plancovým jednotkám. Je vcelku logické, že každá informace nějakým způsobem souvisí s konečným množstvím jiných informací. Z toho vyplývá, že naprosto všechny informace, které vytvářejí náš Vesmír, jsou vzájemně nějakým způsobem propojeny. Je to vlasně obrovská množina informací uspořádaných do systému, který vykazuje zákonitosti, které vnímáme jako různé projevy hmoty. Někteří fyzikové tomu říkají „kosmický hologram“ (Gerard 't Hooft a Leonard Susskind, definovali tzv. holografický princip).

Hmota je tedy komplikovaný systém informací. O tom jsem však psal už před lety na různých místech. Pro mnohé lidi je informační podstata hmoty nepředstavitelná a proto trvají na nějakých kuličkách či strunách, aniž by vysvětlili, z čeho tyto útvary jsou. Osobně tomu říkám víra v absolutní hmotu, neboť tato tvrzení odoprují logice i faktům. Dnes už představa hmoty vytvořené z informací není ničím výjimečným. Nicméně je to jen začátek rozplétání něčeho mnohem nepředstavitelnějšího.

Hmota vytváří prostor. Prostor však není žádnou objektivní realitou. Prostor je způsobem vyjádření interakcí hmoty. Bez hmoty nedává prostor smysl. Člověk je však díky svým smyslům zvyklý uvažovat „prostorově“. Lidé své okolí, Vesmír popisují v souřadnicích a považují je za absolutní. Před tisíci lety si málokdo dokázal představit, že Země může být kulatá. Pro běžného člověka byl směr nahoru a dolů zcela absolutní. Názor o kulatosti Země byl vyvracen tvrzením, že by lidé na zaoblené části spadli a moře vyteklo dolů. Podobně dnes lidé nedokáží pochopit, že prostor je pouhou iluzí.

Když si uvědomíme, že Vesmír je obrovská množina informací, uvědomíme si také, že informace nemají žádný rozměr. Rozměr totiž souvisí s hmotou, a informace hmotou tvořeny nejsou. Zde musím upozornit, že informace vytvářející Vesmír, jsou zcela jiné, než ty které známe z počítačů. Ostatně počítače jsou vytvořeny z hmoty, takže informace s kterými pracují, už nejsou zdaleka elementární.

Vraťme se však k Vesmíru, k tomu mohutnému informačnímu hologramu. Množina informací, která Vesmír vytváří je pouhou částí mnohem větší množiny informaci (což nemyslím prostorově). Jen některé informace vytvářejí Vesmír, a jen část z nich vytváří hmotu a prostor. S nadsázkou lze tedy říci, že fyzikální zákony jsou operačním systémem a děje odehrávající se ve Vesmíru jsou programy, které ho používají.

Prostor je tedy forma interpretace informací, které vytvářejí hmotu. Stejně tak, jako je směr dolů, směrem působení převažující gravitační síly. Stejně tak, jako není Země středem Vesmíru, není Vesmír nic víc, než nepatrná část obrovské množiny informací. A aby těch překvapení nebylo málo, dodávám: Všechny formy hmoty Vesmíru jsou pouze jednou z jeho částí.

Autor: Ivo Vasicek | středa 28.5.2008 22:04 | karma článku: 20.62 | přečteno: 3087x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Eisotrofobie

Při pohledu do zrcadla zjišťuji, že vypadám čím dál tím líp. A čím blíž tím hůř. V určitém věku by se žena už neměla zrcadla ptát, kdo je široko daleko nejkrásnější. Odpověď by se jí nemusela líbit a seznam jmen by byl nekonečný.

15.12.2018 v 11:43 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 656 | Diskuse

Helena Vlachová

O českém rasismu

Bohužel se u nás daří rasové nesnášenlivosti. Může to být díky některým výrokům našeho prezidenta, nebo i tím, že je tu Okamurova SPD

15.12.2018 v 4:39 | Karma článku: 26.80 | Přečteno: 4092 | Diskuse

Jan Andrle

Za všechno můžou... kamiony!

Inu, viníka máme, a to je přece cíl všech úředníků a jiných zodpovědných za vlastní selhání. A viníka teď označili dokonce ti nejpovolanější úředníci - ministr a šéf jemu podřízené organizace, která má se o dílo starat.

14.12.2018 v 21:32 | Karma článku: 40.46 | Přečteno: 2963 | Diskuse

Jaroslava Urbanová

Socka

Tak jsem si zase koupila jízdenku, tedy přesněji kupón, který mě opravňuje používat mastnou tyč, socku, MHD, městskou, jak je libo.

14.12.2018 v 16:50 | Karma článku: 14.34 | Přečteno: 897 | Diskuse

Martina Studzinská

Na útěku

Uháníme. nestíháme. Co nebo kdo nás honí? Kdo je ten nemilosrdný šéf, který nás neustále úkoluje a nemá s námi špetku slitování? Odpověď je překvapivá: Jsme to my sami. Nikdo jiný by k nám tak krutý být nedokázal.

14.12.2018 v 16:00 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 527 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2769
Neexistuje univerzální dobro a zlo. Vždy je něco dobré jen pro někoho a pro něco, to však neznamená, že pro všechny a pro všechno.

Jsem třetím místopředsedou a ekonomickým garantem České pirátské strany.

Česká pirátská strana má na Facebooku
 fanoušků. Česká pirátská strana

Mé texty může každý svobodně kopírovat!

Najdete na iDNES.cz