Neviditelná ruka trhu

20. 11. 2011 20:20:59
Neviditelná ruka trhu skutečně funguje. Působí směřování všech vzájemných vztahů k maximální efektivitě. Jejím základem je redistribuce zdrojů mezi účastníky trhu, na základě tržní úspěšnosti.

Neviditelná ruka trhu působí ekonomicky, ale má společenské důsledky. Při důsledném uplatňování trhu na život společnosti nastává celá řada závažných problémů. Trh zcela přirozeně odvrhuje nefektivní ekonomické subjekty. Důsledná aplikace trhu činí z člověka také ekonomický subjekt, který má životní náklady a nějakou schopnost získávat peníze. Lidé nemají stejné schopnosti a stejné bohatství. Existence ekonomicky ztrátových jedinců je zcela přirozená. Při důsledném přerozdělování pouze trhem se „ztrátoví“ jedinci ocitají bez zdrojů. Problémy s přístupem ke zdrojům mají všichni neúspěšní účastnici trhu. Čitým tržním řešením by byla fyzická likvidace ekonomicky neefektivních. Neřešení společensko-sociálních důsledků tržní soutěže vede zcela zákonitě k sociálním bouřím.

Problém na trhu neúspěšných částečně řeší charita. V průmyslové společnosti už charita nestačí a proto si lidé prosadili státní sociální redistribuci.

Funčnost neviditelné ruky je omezována i samotným trhem. Konkurenční výhoda kapitálové převahy neustále urychluje koncentraci kapitálu. Příležitosti k úspěchu v podnikání ubývají (jak za Baťi ševci). Důsledkem je likvidace střední třídy a unifikace produktů. Celý trh směřuje ke stále větší koncentraci vlastnictví, která je posilována pozitivní zpětnou vazbou. Celý trh směřuje ke koncentraci vlastnictví do rukou jediného vlastníka. Nyní ovládá většinu všeho světového majetku 147 bank.

ekosvet.jpg

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0025995

Propojení politiky a byznysu je v kapitalismu zcela přirozené, v kapitalismu vládne buržoazie. Politici spolu soupeří v nákladných kampaních, aby následně řešili nevýznamné niance nezpochybnitelného systému. Vzhledem k tomu, že stát vytváří prostředí trhu je ekonomický vliv na stát nejvíce efektivním způsobem dosahování zisku (změnou pravidel a rozhodnutí ve svůj prospěch).

Ve vyspělých kapitalistických státech vlády ovládá většinou globální kapitál (vlastníci bank), u nás místní ekonomické mafie. Není to žádná konspirace, ale přirozený důsledek vlivu peněz na chování lidí (touha po zisku).

gs.jpg

Důsledkem použití politiky k dosahování ekonomických cílů jsou různé zákony, opatření rgulace. Například opakované prodloužování kopírovacího monopolu, důchodové reformy (kapitálové životní pojištění), EU předpisy, subprime hypoéky.

Ovlivňování je i přímo na úrovni výdajů (např. Temelín pro Westinghouse, solární panely, dálnice, armádní nákupy).

Vždy se najde nějaká ušlechtilá myšlenka, které poskytne politické zdůvodnění pro plánovanou byznys akci.

Základním problémem svobodného trhu je, že existuje pouze v účebnicích. Vztahy v lidské společnosti nejsou pouze ekonomické. Bez funkční ekonomiky však nemůže lidská společnost existovat. Tržní prostředí je účinným motivačním způsobem přerozdělování, bez kterého se úspěšná ekonomika zřejmě neobejde. Je však důležité nezapomínat, že je prostředkem a nikoliv cílem.

Autor: Ivo Vašíček | neděle 20.11.2011 20:20 | karma článku: 26.39 | přečteno: 2894x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Mirek Matyáš

Je nemožné zůstat věrný, když vám krásná Francouzka nabídne vše, po čem toužíte.

Volal mi kolega, jestli se chci seznámit se svůdnou Francouzkou, že pojede přes ČR a chvíli se zdrží. Neumím francouzky odvětil jsem, Zoe umí česky na to kolega. Bylo rozhodnuto - to jsem ještě netušil, že Zoe nedokážu uspokojit.

14.11.2018 v 12:12 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 1332 | Diskuse

Petr Šindelář

Kdo nyní v Česku tvoří téměř stálou skupinu nezaměstnaných

není těžké zjistit. Vedle statisíců občanů, kteří se po roce 1989 rozhodli nepracovat a bez pozdějšího nároku na starobní důchod pobírají sociální dávky, tam patří také méně kvalifikované a málo výkonné osoby nad 50 let...

12.11.2018 v 9:52 | Karma článku: 38.42 | Přečteno: 1930 | Diskuse

Tomáš Flaška

Úsměvná komunikace eshopu

Zhruba před měsícem vstoupil na náš trh velký zahraniční módní eshop. Zákazníci asi nejsou úplně spokojeni a zklamání se začalo šířit internetem. Co na to PR oddělení onoho eshopu?

11.11.2018 v 8:57 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 1269 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kanál Dunaj-Odra-Labe: Jedno srovnání

Propojení zmíněných tří řek se dostalo na pořad dne. Prezidentem propagovaný kanál je prý ekonomicky výhodný. Tvrdí to na základě nejnovější studie ministr dopravy Dan Ťok.

11.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 28.43 | Přečteno: 1369 | Diskuse

Milan Petrák

Čím mladší podnikatel, tím horší platební morálka

Nejvíce se při placení faktur opožďují mladí podnikatelé do 30 let. To je hlavní závěr analýzy pro společnost Bisnode.

9.11.2018 v 21:40 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 727 | Diskuse
Počet článků 527 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2768
Neexistuje univerzální dobro a zlo. Vždy je něco dobré jen pro někoho a pro něco, to však neznamená, že pro všechny a pro všechno.

Jsem třetím místopředsedou a ekonomickým garantem České pirátské strany.

Česká pirátská strana má na Facebooku
 fanoušků. Česká pirátská strana

Mé texty může každý svobodně kopírovat!

Najdete na iDNES.cz