Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neviditelná ruka trhu

20. 11. 2011 20:20:59
Neviditelná ruka trhu skutečně funguje. Působí směřování všech vzájemných vztahů k maximální efektivitě. Jejím základem je redistribuce zdrojů mezi účastníky trhu, na základě tržní úspěšnosti.

Neviditelná ruka trhu působí ekonomicky, ale má společenské důsledky. Při důsledném uplatňování trhu na život společnosti nastává celá řada závažných problémů. Trh zcela přirozeně odvrhuje nefektivní ekonomické subjekty. Důsledná aplikace trhu činí z člověka také ekonomický subjekt, který má životní náklady a nějakou schopnost získávat peníze. Lidé nemají stejné schopnosti a stejné bohatství. Existence ekonomicky ztrátových jedinců je zcela přirozená. Při důsledném přerozdělování pouze trhem se „ztrátoví“ jedinci ocitají bez zdrojů. Problémy s přístupem ke zdrojům mají všichni neúspěšní účastnici trhu. Čitým tržním řešením by byla fyzická likvidace ekonomicky neefektivních. Neřešení společensko-sociálních důsledků tržní soutěže vede zcela zákonitě k sociálním bouřím.

Problém na trhu neúspěšných částečně řeší charita. V průmyslové společnosti už charita nestačí a proto si lidé prosadili státní sociální redistribuci.

Funčnost neviditelné ruky je omezována i samotným trhem. Konkurenční výhoda kapitálové převahy neustále urychluje koncentraci kapitálu. Příležitosti k úspěchu v podnikání ubývají (jak za Baťi ševci). Důsledkem je likvidace střední třídy a unifikace produktů. Celý trh směřuje ke stále větší koncentraci vlastnictví, která je posilována pozitivní zpětnou vazbou. Celý trh směřuje ke koncentraci vlastnictví do rukou jediného vlastníka. Nyní ovládá většinu všeho světového majetku 147 bank.

ekosvet.jpg

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0025995

Propojení politiky a byznysu je v kapitalismu zcela přirozené, v kapitalismu vládne buržoazie. Politici spolu soupeří v nákladných kampaních, aby následně řešili nevýznamné niance nezpochybnitelného systému. Vzhledem k tomu, že stát vytváří prostředí trhu je ekonomický vliv na stát nejvíce efektivním způsobem dosahování zisku (změnou pravidel a rozhodnutí ve svůj prospěch).

Ve vyspělých kapitalistických státech vlády ovládá většinou globální kapitál (vlastníci bank), u nás místní ekonomické mafie. Není to žádná konspirace, ale přirozený důsledek vlivu peněz na chování lidí (touha po zisku).

gs.jpg

Důsledkem použití politiky k dosahování ekonomických cílů jsou různé zákony, opatření rgulace. Například opakované prodloužování kopírovacího monopolu, důchodové reformy (kapitálové životní pojištění), EU předpisy, subprime hypoéky.

Ovlivňování je i přímo na úrovni výdajů (např. Temelín pro Westinghouse, solární panely, dálnice, armádní nákupy).

Vždy se najde nějaká ušlechtilá myšlenka, které poskytne politické zdůvodnění pro plánovanou byznys akci.

Základním problémem svobodného trhu je, že existuje pouze v účebnicích. Vztahy v lidské společnosti nejsou pouze ekonomické. Bez funkční ekonomiky však nemůže lidská společnost existovat. Tržní prostředí je účinným motivačním způsobem přerozdělování, bez kterého se úspěšná ekonomika zřejmě neobejde. Je však důležité nezapomínat, že je prostředkem a nikoliv cílem.

Autor: Ivo Vašíček | neděle 20.11.2011 20:20 | karma článku: 26.39 | přečteno: 2880x


Další články blogera

Ivo Vašíček

Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.

21.12.2015 v 16:54 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 1708 | Diskuse

Ivo Vašíček

Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.

12.10.2015 v 10:34 | Karma článku: 44.59 | Přečteno: 5104 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Vratislav Kozak

Připravenost České republiky na průmysl 4.0

Československo bylo za první republiky hospodářskou velmocí. Nyní má Česká republika opět možnost získat významné postavení. Nezbytné je však rychle zareagovat na příležitosti, které nabízí průmysl 4.0.

21.6.2018 v 18:59 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 138 | Diskuse

Lukáš Handl

Kompenzace zpoždění podle Jančury? Velká šance pro FlixBus

Včas, nebo levněji! Tak zní lákavé heslo v reklamní kampani přepravní společnosti RegioJet. Při prvním zpoždění a požadavku kompenzace však zjistíte, že ve skutečnosti je to všechno trošku jinak...

19.6.2018 v 15:00 | Karma článku: 18.39 | Přečteno: 767 | Diskuse

Dušan Póč

Naivita v podání vsetínské radnice. Ano či ne?!

Vsetínský městský úřad hodlá zvrátit rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj o zamítnutí dotace na výstavbu parkovacích míst v podzemních garážích. Do jámy u nádraží přesto už tečou miliony korun v podobě armatur a betonu.

19.6.2018 v 14:40 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 450 | Diskuse

Richard Neugebauer

Velká penzijní loupež

Příště už nebudu hlupákem, říkám si celý život. Ale u penzijního připojištění jsem nejen hlupákem, ale přímo ovcí

19.6.2018 v 14:17 | Karma článku: 34.56 | Přečteno: 1640 | Diskuse

Petr Šindelář

Sociální dávky jako pojistka proti sociálním nepokojům (1. díl)

Pobírat peníze za špatnou práci našim politikům divné nepřipadá a detailu, že někdo dostává miliardy bez práce od státu také, se nediví vůbec. Najít řešení pro nepřizpůsobivé se jim pro neschopnost nedaří a navíc mají strach...

19.6.2018 v 9:52 | Karma článku: 34.63 | Přečteno: 1738 | Diskuse
Počet článků 527 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2766
Neexistuje univerzální dobro a zlo. Vždy je něco dobré jen pro někoho a pro něco, to však neznamená, že pro všechny a pro všechno.

Jsem třetím místopředsedou a ekonomickým garantem České pirátské strany.

Česká pirátská strana má na Facebooku
 fanoušků. Česká pirátská strana

Mé texty může každý svobodně kopírovat!

Najdete na iDNES.cz